 |
* 1935, Velká Británie,
Britský architekt Norman Foster se narodil 1. června 1935 ve Stockportu v hrabství Cheshire. Jeho otec byl nejdříve vedoucím prodejny, pak hlídačem a později dělníkem v továrně a i když jeho rodina nikdy neměla dost peněz, vždy mladému Fosterovi poskytovala to nejlepší dostupné vzdělání. Foster se už jako chlapec zajímal o architekturu, zaujali ho hlavně Le Corbusier, Ludwig Mies van der Rohe a Frank Lloyd Wright.
Ze školy Foster odešel už v šestnácti letech, pak pracoval pro město Manchester a pak krátce působil v Royal Air Force, po svém odchodu pracoval v pekárně, pak prodával nábytek, také pracoval v jako dělník v továrně. V roce 1956 Foster nastoupil na Manchester University School of Architecture and City Planning, kterou ukončil v roce 1961. V tomto roce také díky svému talentu vyhrál Henryho stipendium ke studiu na Yale University, kde poté získal titul magistra. Na Yale se také seznámil s Richardem Rogersem.
V roce 1962 se Foster vrátil do Londýna, kde si se svým přítelem a kolegou Richardem Rogersem založil ateliér, později se k němu ještě přidaly jejich přítelkyně, sestry Georgie a Wendy Cheesmanovy. Svůj ateliér pak nazvali Team 4 a začali přijímat řadu zakázek, které brzy pomohly vybudovat jejich reputaci moderních a flexibilních architektů.
V roce 1967 Foster a jeho budoucí manželka Wendy Cheesemanová založili společnost Foster Associates, ze které později vznikla společnost Foster and Partners. O rok později začal Foster spolupracovat s americkým architektem Richardem Buckmisterem Fullerem, se kterým pak pracoval až do jeho smrti v roce 1983. Přelomovou budovou pro Fosterovu praxi byla budova společnosti Willis Faber & Dumas v Ipswichi, ve které použil princip open space, což byl na tu dobu více než přelomový koncept, stejně jako zahrady na střeše a bazén a tělocvična pro zaměstnance.
Foster díky svým budovám, designům a městským plánům přeměnil tvář mnoha měst, jeho práce jsou k vidění po celém světě. Podílel se na bezpočtu přestaveb budov, nádraží i letišť, kterými zmodernizoval a zjasnil jejich původní podoby. Jeho projekty byly a jsou v mnoha případech esteticky i technologicky vysoce inovativní, neustále zvyšují požadavky a standardy nejen na poli designu, ale také ekologie a interakce budov s jejich prostředím. Foster si ve svých stavbách zakládá na detailech a výtečné řemeslné práci.
Foster je zakladatelem a šéfem společnosti Foster + Partners, kterou založil v roce 1967 v Londýně. V současnosti má tato společnost kanceláře ve více než dvaceti zemích a od svého vzniku stála za mnoha zajímavými projekty včetně slavných budov, městských plánů, správních i kancelářských budov, letišť i soukromých domů. Od počátku své kariéry Foster získal téměř pět stovek ocenění a vyhrál přes devadesát národních a mezinárodních soutěží a konkurzů. V roce 1990 mu byl královnou Alžbětou II. udělen šlechtický titul, v roce 1999 se stal baronem Fosterem of Thames Bank. V tomto roce rovněž získal prestižní Pritzkerovu cenu za architekturu.
Foster se kromě své designérské práce a vedení svých kanceláří věnuje i pedagogické činnosti – přednáší a učí architekturu po celém světě.
Foster vlastní pilotní průkaz na soukromé tryskové letadlo a helikoptéru, kterými létá mezi Londýnem a svými domy ve Francii a Švýcarsku.
Významné Fosterovy projekty:
- Budova společnosti Willis Faber & Dumas, Ipswich (1971 až 1975)
- Budova terminálu letiště Stansted, Londýn (1981 až 1991)
- Joslyn Art Museum, Omaha, Nebraska (1994)
- Budova Commerzbank, Frankfurt (1991 až 1999)
- Mezinárodní letiště v Hong Kongu (1992 až 1998)
- Rekonstrukce Reichstagu, Berlín (1999)
- Greater London Authority Building, Londýn (2000)
- Millenium Bridge, Londýn (1996 až 2000)
- Center for Clinical Science Research, Stanford University, Palo Alto, Kalifornie (2000)
- Clark Center, Stanford University, Palo Alto, Kalifornie (2003)
- Okurka (The Gherkin, 30 St Mary Axe, ústředí Swiss Re), Londýn (1997 až 2004)
- McLaren Technology Centre, Woking (2004)
- Deutsche Bank Place, Sydney (2005)
- Rekonstrukce Hlavního nádraží, Drážďany (2002 až 2006)
- Hearst Tower, New York City (2006)
- Stadion ve Wembley, Londýn (2002 až 2007)
- Mezinárodní terminál letiště, Peking (2007)
Konečná verze – 8. 5. 2009
Všechny texty na webové stránce ArtMuseum.cz jsou chráněny autorskými právy. Pro povolení ke kopírování kontaktujte Martinu Glenn.
|
 |
|
 |