 |
* 1876 - † 1918, Francie,
Francouzský sochař Raymond Duchamp-Villon se narodil 5. listopadu roku 1876 v Damville v Normandii jako Pierre-Maurice-Raymond Duchamp. Byl druhým synem Eugena a Lucie Duchampových, kteří měli celkem šest dětí, z nichž se čtyři proslavili v uměleckém světě: Raymond, malíř a grafik Jacques Villon (1875 – 1963), malíř a sochař Marcel Duchamp (1887 – 1968) a malířka Suzanne Duchamp-Crotti (1889 – 1963).
V letech 1894 se Duchamp-Villon přestěhoval na Montmartre v Paříži, kde žil se svým bratrem Jacquesem. V této době studoval na Sorbonně medicínu a jeho snem bylo stát se lékařem, nicméně v roce 1898 onemocněl revmatickou horečkou a musel svá studia ukončit. Protože byl dlouhou dobu upoután na lůžko, snažil se pro sebe najít nějakou zábavu, a tak začal vytvářet malé sošky. Ve své dovednosti se nakonec zdokonalil tak, že v roce 1902 a 1903 vystavoval v Salonu de la Société Nationale des Beaux-Arts. Aby se odlišil od svého bratra Marcela Duchampa, který rovněž vystavoval, přidal si ke svému příjmení přízvisko Villon.
V roce 1907 se Duchamp-Villon společně se svými bratry Marcelem a Jacquesem přestěhovali do vesnice Puteaux na okraji Paříže, kde společně tvořili. Každý týden také pořádali umělecká sezení, kterých se účastnila celá řada umělců i uměleckých kritiků. Na těchto sezeních se probírala mnohá zajímavá témata, včetně nastupujícího kubismu, jehož byl Duchamp-Villon nadšeným obhájcem. Všichni tři bratři Duchampové se také účastnili slavné Armory Show v New Yorku, která uvedla moderní umění do Ameriky. Zajímavostí je také fakt, že Duchamp-Villon v roce 1913 vystavoval v pražském Mánesu.
Mnohé z Duchamp-Villonových soch byly vytvořeny se záměrem vyjádřit rychlost strojů a jsou spřízněny s pracemi futuristů, které Duchamp-Villon obdivoval. Jeho odmítnutí přirozených podob a rozložení forem do geometrických základů ho však staví také do řad kubistů, se kterými vždy nadšeně sympatizoval.
Od roku 1914 se Duchamp-Villon účastnil první světové války jako medik. Když v září roku 1916 pobývala jeho jednotka u Champagne, onemocněl tyfem. Byl převezen do vojenské nemocnice do Cannes, kde však 9. října 1918 zemřel.
Konečná verze – 22. 4. 2008
Všechny texty na webové stránce ArtMuseum.cz jsou chráněny autorskými právy. Pro povolení ke kopírování kontaktujte Martinu Glenn.
|
 |
|
 |