 |
* 1950, Irák, Velká Británie
Jedna z nejlepších současných architektek dekonstruktivismu Zaha Hadid se narodila 31. října 1950 v Bagdádu v Iráku. Její otec byl ekonom a podnikatel, byl také spoluzakladatelem irácké Národní demokratické strany a vedl Progresivní demokratickou stranu. Práce Hadidové je ceněna nejen pro svou osobitost, ale také proto, že se v profesi, která je především dominantou mužů, dokázala nejen prosadit, ale také dosáhnout mnoha významných úspěchů.
Hadidová nejdříve vystudovala matematiku na Americké univerzitě v Bejrútu, od roku 1972 studovala architekturu u Architectural Association ve Velké Británii, kde v té době studovali nebo učili slavní architekti, jako byli například Alvin Boyarski, Rem Koolhaas, Daniel Libeskind, Will Alsop a Bernard Tschumi. Na Architectural Association také Hadidová v roce 1977 získala cenu Diploma Prize. Poté začala pracovat v Office for Metropolitan Architecture společně se svým bývalým profesorem Remem Koolhaasem a Eliou Zenghelisem. V této době také začala vyučovat na Architectural Association, kde až do roku 1987 vedla svůj samostatný ateliér. Poté rovněž vyučovala jako hostující profesorka na Harvard a Columbia University a zúčastnila se mnoha setkání architektů na celém světě.
Zaha Hadid od roku 1980 působí ve své vlastní společnosti Zaha Architects, která sídlí v Londýně.
Práce Zahy Hadid jsou charakteristické výraznými harmonickými liniemi, které jsou v naprostém souladu s horizonty přírodní i průmyslové krajiny. Její díla jsou definována experimenty s prostorem a vizionářskou estetikou, která zasahuje do všech oblastí moderního designu.
Modely, malby a kresby Zahy Hadid jsou často k vidění na různých výstavách po celém světě. Její první významnou výstavou byla rozsáhlá retrospektiva v AA v roce 1983. Vystavovala také v Guggenheimově museu v New Yorku (1978), GA Gallery v Tokiu (1985), Museu moderního umění v New Yorku (1988), The Graduate School of Design na Harvardské univerzitě (1994), The Waiting Room na Grand Central Station v New Yorku (1995) a v MAKu ve Vídni (2003). Práce Zahy Hadid jsou rovněž k vidění ve stálých expozicích v Museu moderního umění v New Yorku a v Deutsches Architektur Museum ve Frankfurtu.
V roce 2004 se Zaha Hadid stala první ženou, které byla udělena Pritzkerova cena za architekturu, která je považována za jakýsi ekvivalent Nobelovy ceny.
Realizované projekty Zahy Hadid:
- lanovka Nordkettenbahn (2007), Innsbruck, Rakousko
- Glasgow Transport Museum (2007 – 2009), Glasgow, Skotsko
- vinařský podnik Lopez de Heredia, Haro, Španělsko
- Maggie's centrum pro rakovinu ve Victoria Hospital (2006), Kirkcaldy, Skotsko
- stanice vysokorychlostního vlaku (2006), Afragola, Itálie
- budova ústředí BMW (2005), Leipzig, Německo
- Phaeno Science Center (2005), Wolfsburg, Německo
- interiér hotelu Puerta America (2005), Madrid, Španělsko
- skokanský můstek Bergisel (2002), Innsbruck, Německo
- terminál a parkoviště Hoenheim-North (2001), Strasbourg, Francie
- Rosenthal Center for Contemporary Art (1998), Cincinnati, Ohio, USA
- požární stanice Vitra (1994), Weil am Rhein, Německo
Většina projektů Zahy Hadid bohužel nebyla nikdy realizována.
Konečná verze – 31. 7. 2008
Všechny texty na webové stránce ArtMuseum.cz jsou chráněny autorskými právy. Pro povolení ke kopírování kontaktujte Martinu Glenn.
|
 |
|
 |